İçeriğe geç

TOLEDOLU BİR ANNE BİR YOL GENİŞLETMESİNİ NASIL DURDURDU?

(Bu yazı STREETSBLOGUSA adlı sitede 27 Mart 2017 tarihide yayınlanan bir yazının çevirisidir)

Toledo şehri Ottawa Hills’in banliyösü ile Batı Toledo arasındaki Secor Yolu’nu genişletmek için bir plan yapılmaya başlandığında, Dana Dunbar organizatör olarak hiçbir tecrübeye sahip değildi.

Ancak proje, uzun süredir burada ikamet eden, küçük bir işletme sahibi olan Dunbar ve annesinin içine pek sinmedi. Plan, trafik yoğunlğu yüksek dört şeritli yola ilave bir şerit eklemeyi öngörüyordu. Bunu yapmak için, bir düzineden fazla ev yıkılmak zorunda kalacaktı. Evini kaybedecek bir kaç komşusuyla konuştuktan sonra, biraz araştırma yapmaya başladı.

Dunbar, “Hepimizin çok fazla öğrenmeye ihtiyacı olduğunu hissettim” dedi. “LOS’u hiç duymadık,” CMAQ bağışlarını hiç duymamıştık. Bunların hepsi sadece benim için sanki yabancı bir dil gibiydi.”

Bir gün internette Jeff Speck’in şehirlerde neden yürümek için daha fazla alana ihtiyaç olduğunu anlattığı, TED konuşmasına rastladı.

“Bir dakika, bu Toledo’da alıştığımızdan çok daha farklı bir fikirler” dedi, “dedi“Otomobiller için yol yapmak bizim için genel kabul gören bir yaklaşım oysa”

Dunbar, o ana kadar sokakları ve ulaşımı pek düşünmediğini anlamıştı. O, Ottawa Hills’de, bazılarının yürüyen bir topluluk olarak sınıflandırılacağı Toledo kentinin içine yerleşmiş bir banliyöde yaşıyor ve ailesi üç arabaya sahip.

“Hepimiz Batı Toledo’yu dolaşıyoruz ve çevremiz hiç hoş değil” dedi. “Yollar, asfaltlar ve park yerleri ile bölünmüş ada gibi ortada duran bir mahallemiz var. Bir yerden bir yere gitmek çok stresli”

Secor Yolu projesi daha iyi bir şeyler yapmak için bir fırsat gibi görünüyordu. Böylece Dunbar, Ottawa Hills Yerel Meclis toplantılarına katılmaya ve komşuları ile bu konuda iletişim kurmaya başladı. “Secor’umuzu Korumak” adlı bir Facebook sayfasını açtı.

Dana Dunbar, bir çerçeve şirketi sahibi ve 22 yıldır Secor Yolu’nda yaşıyor. Yakın çevresindeki bir yolun genişletilmesinin durdurulması için “Secor’umuzu Korumak” kampanyasını yönetti.

Dunbar, Streetsblog, CityLab ve Güçlü Şehirler gibi blog sitelerindeki yazıları okuyarak ve Jeff Speck gibi uzmanlarla konuşarak kendisini ve komşularını, sokakları iki şeridine indirgemenin daha iyi bir çözüm olduğuna ikna etti . Öncesi ve sonrası daha pek çok şey öğrenerek, Secor gibi yolların dört şeritten üç şeride dönüştürülmesinin daha güvenli ve daha verimli olduğunu anladı, anlattı.

Ancak Toledo şehri mühendisleri bu çözüme sıcak bakmadılar. Dunbar’ın ortaya koyduğu önerinin, yani 11 milyon dolara malolacak bu önerinin finansmanın, bölgesel planlama ajansı TMACOG tarafından yönetilen Federal Trafik Tıkanıklığın Azaltılması ve Hava Kalitesi adlı kurumdan gelmesi gerekiyordu. Mühendisler, trafik yoğunluk istatistiklerine dayanarak, yol diyetinin sıkışıklığı artıracağını ve bu nedenle hibe için uygun olmayacağını iddia ettiler.

Fakat Dunbar ve grubu vazgeçmedi. Yerel Meclis’e mektup yazma kampanyası başlattılar ve sokağın potansiyeli hakkında insanların zihinlerini açacak bir bisikletili protesto turuna ev sahipliği yaptılar.

Dunbar, “Burası ana arter” dediler ama biz, ‘Hayır, burası bir mahalle’ dedik. “Burayı yavaşlatıp daha iyi hale getiremez miyiz? ‘”

Dunbar her Yerel Meclis toplantısında konuştu ve meclis üyelerini, gözlemlemek ve öğrenmek için projeye karşı olsun ya da olmasın, Facebook sayfasına katılmaya davet etti. Kampanyası, yetkililerin federal hibe verme isteksizliğini aşıp hibeyi alabilecek bir etkiye sahipti.

Geçtiğimiz hafta, Ottawa Hills Belediyesi Dunbar’ın önerisini sonucu yol genişletme projesini 2’ye karşı 4 oyla durdurdu.

Dunbar, “Bu şekilde kontrolsüz büyümeye karşı olan ve bizi destekleyen insanların daha akılcı olduğunu düşünüyorum” dedi. “Onlar çevrelerindeki insanları dinlediler. Bu planın bu topluluğa uymadığını gördüler ve anladılar. “

Dunbar, “Henüz her şey bitmedi. Mevcut dört şerit genişliğindeki yolun değişmesi ve Save Our Secor’la birlikte herkesin gönüllü olarak bir yol diyeti için destek oluşturmaya yönelik geniş bir katılımı var.” dedi.

“Hepimiz sağlıklı olmak istiyoruz” “Hepimiz burada yaşamaya devam etmek istiyoruz. Gerçekten yürümeyi ve şehrimizde bir yerden bir yere rahatça yürüyebiliyor olmanın önemini düşünmüyoruz. Batı Toledo etrafınıza baktığınızda, mahallemizde elimizden gelenin en iyisini yapmadığımız gerçekten çok açık. Daha çok çalışmalı ve çevremizi daha yaşanabilirhale getirmeliyiz  “dedi.

Yazıyı paylaşmak ve bloğumu takip etmek için...
Tarih:AktivizmÇevreUlaşım

Bu yazı yorumlara kapalı.

Email ile takip edin
LinkedIn
Share