İçeriğe geç

KAÇ BİSİKLETİN VAR?

Son bir kaç aydır çeşitli sebeplerden dolayı sevgili arkadaşlarım Pınar Pinzuti ve Caner Çetinkaya’nın bisikletlerini kullanınca sıkça şu soruyu duyar oldum.
Abi kaç bisikletin var?

O sebeple ne var ne yok ortaya döküyorum. Bakalım kaç bisikletim varmış 🙂

Carraro Fixie (özel üretim):

En yeni bisikletim ve henüz buluşalı bir ay bile olmayan bisikletim resimde gördüğünüz Carraro Fixie (Single Speed) . Accell Bisiklet tarafından Carraro markası altında üretilen Fixie modelinin 2018 öncesi kadrosuna sahip ve renk ve kombinasyon olarak benim seçimlerime dayalı olarak üretilen özel bir bisiklet.

Biraz “fixie bisiklet nedir?” , “bu bisiklet hangi özelliklere sahip?”, “onu diğerlerinden farklı kılan durumu nedir?” gibi sorulara cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle fixie ve single speed özelliklerini anlatmak gerekiyor. Çünkü ikisi de bambaşka şeyler ve bu bisiklet bu iki özelliği de bünyesinde barındırıyor.

Single Speed; yani vitessiz bir başka deyişle tek vitesli bisiklet. Arkada veya pedal dişlisinin olduğu aynakolda herhangi bir vites aksamı bulunmuyor. Bu Carraro bisiklet çocukluğumuzdan bildiğimiz gibi vitessiz bir bisiklet.

Fixie; özelliği ise arka göbeğin diğer tarafındaki dişliden geliyor. Flipflop olarak adlandırılan arka göbeğe sahip tüm Carraro Fixie model bisikletler. Böylece arka tekerleği söküp diğer taraftaki dişliye denk gelecek şekilde lastiği ters çevirip taktığınızda bisiklet fixie özelliğine kavuşuyor.

Fixie bisikletler pedalı öne çevirdiğinizde ön arkaya çevirdiğinizde ise arkaya gidebilen bisiklet demek. Aynı zamanda pedal göbeğinde normal bisikletlerdeki gibi pedal çevirmediğiniz zamanki boşluk yoktur. Bu haliyle genelde şehir içinde ulaşımda günlük kullanımda fixieler pek tercih edilmezler. Kullanmak için pedallara ayağınızı sabitleyen kallerden ya da spd pedal takmanız gerekir. Bu haliyle daha çok akrobatik bir bisiklet olan fixie bisiklet kullanması biraz da zor bisiklettir.  Biisiklet ile oynanan “bike polo” oyunlarda fixie bisikletler eğer üzerinde durabiliyorsanız gayet işlevseldir.

Ben bisikletimi single spped olarak kullanıyorum. Bir gün cesaret gelirse fixie olarak denemeyi de düşünmüyorum değilim 🙂

Tabi akla ilk gelen şu olacaktır. “Vitessiz bir bisikleti kullanmak zor olmuyor mu?”

Bu sorunun cevabı aslında hem bisikletin diğer kısımları ile ilgili hem de nerede ve ne amaçla kullandığınız ile ilgili. Redkid adını verdiğim bu bisikletim Avrupa’da ve çoğunlukla Güney Amerika kıtasında şehir içinde maksimum 10km lik, dik rampaları olmayan rotalarda şehir içi ulaşım amaçlı kullanılan bisiklet sınıfına giriyor. Çelik ancak hafif bir kadroya sahip, 700X25C yol yarış bisikletlerinde de kullanılan hafif lastikler ve yüksek profil alüminyum jantlarla birlikte o hafifliğini koruyor. O sebeple vitesi olmamasına rağmen kolayca ivmelenebilen bir yapısı var. 48 dişliye sahip aynakol da bu ilk ivmelenme için yeterli bir dişli oranına sahip.

Süremeye başladığınız anda ivmelenme sonrası ayrıca sınırlı sürate sahip bir bisiklet . Yani bu bisikletle pedal basarak düz yolda en fazla 25km/s sürate çıkabilirsiniz. Bu da şehir içi ulaşım amaçlı bir bisiklet için uygun bir sınır ve bir şekilde de güvende olmanızı sağlıyor. Kısa gidona sahip olması sebebiyle sürüş esnasında az alan kaplıyorsunuz. Araçların durduğu ve sıkıştığı trafikte kaldırım veya araç aralarından rahatça geçmenizi sağlıyor bu dar gidon.

Bisiklet makul derecede rahatlığa sahip Selle Royal seleye sahip. 10-15 km lik mesafeler için size yeteri derecede konfor sağlıyor. Ayrıca benim gibi bisikleti gündelik kıyafetle kullanıyorsanız tatmin edici bir rahatlığı olduğunu söyleyebilirim selenin. Ayrıca vites sistemi gibi karmaşık bir mekanizmaya sahip olmadığı için bakım masrafı da daha düşük bir bisiklet Carraro Fixie.

İşlev ve konfor dışında keyifli de bir bisiklet. Bisiklet size sürüş esnasında bir keyif ve heyecan da vermeli. Bisiklet kullanmanın cezbedici bir yanı da odur çünkü.

RedKid adını taşıyan bu Carraro Fixie ile keyifli sürüşler yaptığımı söyleyebilirim. Onu şimdiden çok sevdim.

Peugeot Aubisque 1987 “Claretta” (Klasik)

Yaklaşık 3.5 yıl önce Ankara’daki bir bisikletseverden aldığım bu bisikletin ise apayrı bir hikayesi var.

Bisikleti alış sebebim alır almaz hemen dağıtıp restorasyona girişmekti. Anacak satan kişi “dağıtacaksan satmam çünkü ihtiyacı yok saat gibi” dediğinde yarım ağız bir “tamam” deyip geçiştirmiştim. Ancak bisiklet ilk geldiğinde montajını yapıp sürdüğümde gerçekten çıt çıkmayan müthiş akıcı ve hafif bir bisiklet olduğunu gördüm. Yaşına rağmen hızlı ve dengeli bir bisikletti. Bu sebeple restorasyonda vazgeçip yaklaşık 2 sene kullandım. Daha sonra şehir içinde sürekli kullanabileceğim başka bir bisiklete sahip olunca Peugeot’yu restorasyona aldım.

Önce tamamen parçalarını demonte edip temizlik, polisaj işlemlerine başladım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öte yandan çelik kadronun önce kimyasal (kumlama değil çünkü kumlama kadroda ve kaynak noktalarında aşınmaya sebep olabiliyor) boya sökümü ve sonrada kaliteli şekilde boyanması için Accell Bisiklet’ten yardım istedim. Peugeot’nun orjinal rengi Bianchi’nin resmi rengi olan “Celeste” ye çok yakın olduğu için renk olarak da Celeste rengini seçtim.

Tüm parçaları kendim polisaj yaptıktan kadronun boyadan gelmesini beklerken, o esnada jantların örülmesi için daha önceden gönüllü olan Geziniyo Youtube kanalının kurucusu sevgili dostum Fırat Delan’a jant çemberlerini örmesi için teslim ettim.  Jantların örülmesi ve kadronun boyadan gelmesinin ardından tüm parçaların toplanması için Doruk Bisiklet’in yolunu tuttum.

Sevgili arkadaşım Samet Aksuoğlu’nun daha önce kendisinin kullandığı ve bana hediye ettiği Brooks C17 sele de Claretta’ya çok yakıştı.

Doruk Bisiklet’te tertemiz toplanan “Claretta” artık sürülmeye hazırdı.

Bisikletlerimin hikayeleri kısaca bu şekilde. Bisikletseverler bilir ki asla bunlarla yetinemezsiniz. Fırsatınız oldukça başak türden bisikletlere sahip olma dürtüsü hep içinizde vardır. Önümüdeki yıllarda bir katlanır bir de cyclecross bisiklet isteği hala yerini koruyor 🙂

 

 

Yazıyı paylaşmak ve bloğumu takip etmek için...
error
Tarih:AktivizmBİSİKLETBisikletBisikletli Ulaşım

Bu yazı yorumlara kapalı.

Email ile takip edin
Facebook
Twitter
LinkedIn