İçeriğe geç

İzmir Ulaşım Ana Planı Bisiklet Temalı Uzman Çalıştayı Önerileri

24 Ekim 2016 tarihinde İzmir’deki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan İzmir Ulaşım Ana Planı Bisiklet Temalı Uzman Çalıştayı sırasında sözcüsü olarak katıldığım İzmir Perşembe Akşamı Bisikletçileri adına sunduğum öneri ve çözüm önerilerini paylaşmak istiyorum.

• M.Kemal Sahil Bulvarı’nda yer alan bisiklet yolundan bulvar geçişi ile Mithatpaşa Caddesi’ne geçişlerde yaya geçitlerinde bisikletli geçişlere dair yol işaretlemesi ve boyama işleminin yapılması. Örnek : Karşıyaka girişi Alaybey Tershanesi arkası bisiklet yolunun araç yolundan geçiş noktası.

• Bisiklet yollarının asfalt görünümünden kurtarılması, yayaların farkındalığının arttırılması, yayalar tarafından kullanılmasını azaltmak için şehirdeki tüm bisiklet yolarının Çevre Bakanlığı’nın 2015 yılında yayınladığı “Bisiklet Yolları Kılavuzuénda belirtildiği gibi mavi renge boyanması. Bu yollar üzerindeki bisiklet yolu ikonlarının sıklaştırılması ve TSE standartlarının tüm yollarda uygulanması. Örnek : Pasaport kesimindeki bisiklet yolu.

• Bisiklet kullanıcılarının yol üzerinde dinlenme, arıza vb. durumlarda durma zorunluluklarının diğer bisiklet kullanıcıları için tehlike teşkil etmememesi için cepler ve mola yerlerinin oluşturulması. • Yol genişliğinin imkan verdiği ve orta refuj fazlalıklarının olduğu cadde ve bulvarlarda var olan bisiklet yollarına bağlanabilecek şekilde yol paylaşımı şeklinde bisiklet yollarının yapılması. Örnek : Üçkuyular İskele önü bisiklet yolu bitim noktası ile İnciraltı Kent Ormanı’na girmeden Haydar Aliyev Bulvarı boyunca karşılıklı tek gidiş ve tek geliş olarak İnciraltı Meydanına bağlanacak şekilde bisiklet yolu yapılması.

• Kordon’daki bisiklet yolunun yaya yolu geçiş noktalarında üst kota alınması, tüm yaya geçiş noktalarında bisiklet yollarının bir üst kotta olması, DEÜ Rektörlük hızasında ve Gündoğru Meydanı’nda bisiklet yolunun kesintisiz hale getirilmesi.

• Şehirde bisikletlerin gidiş yönüne paralel olan tüm mazgalların uygun hale getirilmesi, bisiklet yolunun olmadığı araç yollarında kaldırım kenarındaki mazgallardaki çukur, kot farklılığı vb. Durumların giderilmesi.

• Metro/Bisiklet entegrasyonu için uygun büyüklükte olan metro istasyonlarında bisiklet park yerlerinin güvenlik açısında dışarıda değil içeride konumlandırılması. Bunun için tüm istasyonlarda kullanıcılar ile birlikte bir keşif çalışması yapılmalıdır. Örnek : Konak, Poligon, Üçyol… gibi ara çıkış katlarının olduğu metro istasyonlarında yer kaplamaması açısında dikey bisiklet bağlama noktaları oluşturulabilir. Bu noktalar metroların kamera izleme sistemlerine dahil edilmelidir.

• Bisiklet yolları ve bisikletli ulaşım rotalarının güvenliği ve altyapı sorunlarının periyodik aktarımı için İzmir genelinde bir “Kullanıcı Deneyim Grubu”oluşturulmalıdır. Bölgelere göre ayrılmış 2-3 kişilik gruplardan oluşan gönüllü kullanıcıların periyodik olarak Ulaşım Dairesi’ne bilgi aktarması sağlanmalıdır.

• Fen İşleri,Yapı İşleri, İZSU gibi birimlerde nasıl şehrin herhangi bir noktasında ya da karayollarındaki çukur, delik, kanalizasyon vb. durumlarda hızlı müdahele edebilen ekipler var ise bisiklet altyapısını teşkil eden noktalara da hızlı müdahale edebilecek ekipler oluşturulmalıdır. Bu ekiplerin tespit ve onarım işlemleri için HİM üzerinden yapılan yazışma trafiği değil direkt telefon ile iletişim olanağı sağlanmalı ve şikayetler telefon üzerinden yapılabilmelidir.

• Kentsel proje çalışmalarının ilerlediği noktalarda araçlara yapılan servis yolu ya da yönlendirmelerin bisikletli kullanıcılar için de yapılması. Bisiklet yolunun kapatıldığı ya da söküldüğü bölümlerde aktif yönlendirme, işaretlemeler yapılması, inşaat alanı ile bisiklet ve yaya kullanım noktalarının yalıtılması gerekmektedir. Not:M.Kemal Sahil Bulvarı’nda süren kıyı tasarım ve tramvay çalışmaları sırasında bu uygulama hiç yapılmamıştır.

• Bisikletli ulaşımın istatistiğinin tutulması için verilerin anket ile değil elektronik izleme yöntemleri ile izlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple ECC verileri kullanılabilecekken aynı zamanda yaygın kullanımı olan Strava, Runtastic gibi mobil uygulamaların da verilerinden yararlanılmalıdır. Bu veriler var olan bisiklet yollarının verimliliği ve bisiklet yolunun olmadığı noktalarda gerekliliklerin tespiti için kullanılmalıdır.

• Bisiklet yollarının yol tarifi databaseine kayıtlı olması için Google ve Yandex gibi servis sağlayıcılar ile iletişme geçilmeli. Bu yollar bu sağlayıcıların harita uygulamalarında görünür kılınmalıdır.

• Şehir için elektronik trafik izleme ve bilgilendirme ekranlarında bisiklet konusu daha fazla yer bulmalıdır.

• Yerel yönetim olarak daha fazla bisiklet etkinliği planlanmalı, bisiklet kullanımı özendirilmelidir.

• ECC 2017 öncesinde bisiklet kullanıcıları aktif olarak bilgilendirilmeli. Şampiyonaya il genelinde katılım sayısının arttırılması için çeşitli bilgilendirme etkinlikleri yapılmalıdır. Bu konuda kullanıcıların şampiyonaya katkı sunması için aidiyet duygusunun arttırılması gerekmektedir. Böylece daha fazla data ve veri akışı sağlanacaktır.

• Güvenli Bisiklet kullanımı konusunda açık sürüş kursları vb. etkinlikler düzenlenmesi.

• Otobüs aktarma noktaları, metro, izban ve vapur iskelelerinde bisikletli ulaşım için bilgilendirici bilboard veya ekranlar olmalı. Örneğin vapurlarda bulunan Tvlerde sesi kapalı halde bir kanal seyrettirilmesi yerine varılan iskeleden otobüs, bisiklet ya da metro bağlantılarının ne olduğu konusunda tanıtıcı filmler dönmelidir.

• Görevlerinin arasında;
-Yetkili organlar tarafından tespit edilen durak yerleriyle karayolu, meydan, sokak, yol üzerindeki araç park yerlerinde denetimleri ve işlemleri yapmak.
-Yetkili organlar tarafından tespit edilen durak yerleriyle karayolu, meydan, sokak, yol üzerindeki araç park yerlerinde denetimleri ve işlemleri yapmak.

olan Belediye Zabıtası’na bisikletli ulaşım şartları ile bilgi ve eğitim verip ilgili şikayetlerde aktif olarak görev almalarını sağlamak.

Yazıyı paylaşmak ve bloğumu takip etmek için...
Tarih:Bisikletli UlaşımUlaşım

Bu yazı yorumlara kapalı.

Email ile takip edin
LinkedIn
Share